2 november 2020
Erfpacht – wat is het en wat betekent het voor je hypotheek?

 

Veel huizenkopers hebben er niet mee te maken; erfpacht. Je ziet het in sommige vraagstellingen voorbij komen en wordt door de meeste huizenkopers of huizenbezitters dan ook met ‘NEE’ beantwoord.

 

Maar in een aantal grote steden zoals Amsterdam, Den Haag en Utrecht, komt erfpacht zeker nog voor. Daarom in ons artikel van vandaag wat inzichten in erfpacht, wat het is, maar ook wat het betekent voor jou als potentiële huizenkoper en hypotheekaanvrager.

 

Erfpacht; wat is het?

Met name in grote steden staan huizen soms niet op eigen grond. Degene die de grond bezit, geeft de koper van de woning het recht op gebruik van de grond, maar verkoopt de daadwerkelijke grond zelf, niet. Dat is erfpacht.

Dit is bij de meeste huizen wel het geval; je koopt de woning EN de grond waarop het staat.

 

Wat als ik een woning op erfpachtgrond op het oog heb?

In de meeste gevallen hoeft het geen probleem te zijn om een woning te kopen, maar het maakt je situatie als huizenbezitter wel net anders dan de meeste gevallen.

Als eigenaar van een huis op erfpachtgrond, betaal je een bedrag voor het pachten van de grond (canon). De vergoeding wordt vaak jaarlijks betaald, maar kan ook worden afgekocht.

 

In veel gevallen is een gemeente eigenaar van de grond (in Amsterdam is dat zelfs meer dan 50% van de woningen). Het kan ook particulier bezit zijn.

 

Afkopen van erfpacht? Hoe zit dat?

Soms heb je de optie om je erfpacht af te kopen. Er zijn drie soorten erfpachtrechten; tijdelijk, voortdurend, eeuwigdurend. Elke variant heeft zo zijn eigen kenmerken.

Of afkoop slim is hangt af van allerlei factoren (hierover informeren we je graag, mocht je daarover meer willen weten). Het kan handig zijn, zodat je zeker weet hoe je maandlasten zich ontwikkelen en wanneer je van plan bent je huis na enige tijd te verkopen.

 

Kan ik gewoon een hypotheek aanvragen voor een woning met erfpacht?

In de meeste gevallen is erfpacht gemeentelijk en dan is een hypotheek aanvragen meestal geen probleem.

Wanneer je overweegt een huis te financieren waarbij sprake is van particuliere erfpacht, kan dat anders zijn. Bij particuliere erfpacht is met name de onzekerheid van de lasten een onzekere factor. Een particulier kan eenzijdig wijzigingen in de canon aanbrengen, waardoor het voor een hypotheekverstrekker moeilijk te beoordelen wordt.

 

Heb je interesse in een woning waarbij erfpacht van toepassing is?

Ons team helpt je graag met gericht advies en het stellen van de juiste vragen.

 

Plan gerust een afspraak of neem via de website contact op met ons team. Ons inloopuur vindt tijdelijk wegens Corona niet plaats, maar tijdens onze avondopenstelling ben je natuurlijk ook van harte welkom (alleen op afspraak)!

 

Huijbregts Notarissen maakt gebruik van cookies
Huijbregts Notarissen gebruikt cookies en vergelijkbare technieken om de website goed te kunnen laten werken en om te analyseren hoe de website wordt gebruikt. Als u op de knop Accepteren klikt, worden er daarnaast cookies gebruikt voor advertentiedoeleinden. Dit maakt het mogelijk om van ons afkomstige advertenties buiten deze website relevanter voor u maken. Wilt u dit liever niet, dan kunt u uw instellingen wijzigen.

Accepteren Cookie instellingen